English

دانشگاه شیراز

بخش فیزیک

اولین کافه فیزیک سال تحصیلی ۱۳۹۶

 


روز دوشنبه، 24 مهر، اولین کافه فیزیک انجمن علمی در سال تحصیلی جدید، در سالن کنفرانس بخش فیزیک برگزار شد.این مراسم علاوه بر استقبال بی نظیر دانشجویان،با حضور تعدادی از اساتید نیز همراه بود که به برنامه رنگ و بویی دوستانه‌تر بخشیده بود.
در ابتدای این برنامه و در قسمت چالش،طبق روال مرسوم،فیلمی چالشی-علمی پخش گردید تا اساتید و دانشجویان در رابطه با آن به بحث و تبادل‌نظر بنشینند.
از مهمترین خبرهای هفته‌های گذشته دنیای فیزیک،اهدای جایزه نوبل به سه تن از فیزیک‌دانان بود که به دلیل مطالعات و تحقیقاتشان بر روی امواج گرانشی صورت گرفته بود.
در همین رابطه،دکتر احمد شیخی،مدیر گروه اخترفیزیک و عضو هیئت علمی بخش فیزیک به تشریح اقدامات این سه دانشمند در زمینه امواج گرانشی و سازوکار طراحی شده برای مشاهده این امواج در لایگو و ویرگو و دیگر مراکز آشکارساز در سطح زمین پرداخت.
پس از آن،نحوه کار دستگاه تسلا-کویل و بررسی کارکرد آن از لحاظ تئوری و عملی توسط یکی از دانشجویان ممتاز بخش فیزیک ارائه گردید.
در پایان مراسم نیز دکتر محمد حسین زارعی،از اساتید بخش با حضور بر روی صندلی داغ و در فضایی کاملا دوستانه به سوالات مطرح شده از سوی دانشجویان پاسخ داد.