English

دانشگاه شیراز

بخش فیزیک

دوازدهمین کافه فیزیک


روز یکشنبه،20 فرودین ماه سال 96 اولین کافه فیزیک سال به همت دانشجویان بخش فیزیک برگزار گردید.سر آغاز برنامه به معرفی مهمترین خبرهای فیزیکی روز ایران و جهان اختصاص داشت.پخش کلیپی از خواص مغناطیسی برخی مواد موجود در طبیعت و بررسی علل وقوع آنها توسط اساتید و دانشجویان تحت عنوان چالش فیزیکی قسمت دیگر برنامه بود.
در ادامه دکتر افشین منتخب،از اساتید بخش،در سخنانی با اشاره به اینکه علاقه،پشتکار و استعداد از پارامترهای لازم اما غیر کافی برای تبدیل شدن به فیزیکدانی موفق هست،چگونگی و طریقه صحیح مطالعه و پژوهش در رشته فیزیک را نیز از موارد مهم برای نیل این هدف برشمردند.
در قسمت معرفی گرایش که یکی دیگر از بخش های کافه میباشد به بررسی گرایش اتمی-مولکولی،ویژگی ها و کاربردهای آن و همچنین موقعیت های کاری این گرایش پرداخته شد و دانشگاه های ارائه دهنده این گرایش در مقطع تحصیلات تکمیلی معرفی گردیدند.
اما روز 20 فروردین در تقویم ما،روز بزرگداشت فناوری هسته ای نامگذاری شده و هر ساله در چنین روزی به پاس زحمات دانشمندان ایرانی در دستیابی به این فناوری صلح آمیز،مراسم های بزگداشتی برگزار میشود.کافه فیزیک نیز در جهت تحقق این منظور،با دعوت از دکتر زهره کارگر از اساتید فیزیک هسته ای و عضو هئیت علمی بخش فیزیک دانشگاه،به بررسی مزایای استفاده صلح آمیز از این انرژی در زمینه های پزشکی،کشاورزی،صنعتی،زیست شناسی،حفاری های معدنی و ... پرداخت.


در پایان،بخش جذاب و پرطرفدار کافه یعنی صندلی داغ با حضور دکتر محمود حسینی فرزاد برگزار شد که دانشجویان به پرسش سوالاتی دوستانه از زندگی شخصی،تحصیلی و کارهای علمی این استاد پرداختند که با جواب های گرم و صمیمانه ایشان همراه بود.